A ritmikus gimnasztika története


A ritmikus gimnasztika kéziszerrel vagy szer nélkül zenére bemutatott egyéni és csoportos gyakorlatokból álló kizárólag női versenysport.

A ritmikus gimnasztika versenyszámai: egyéni összetett verseny, szerenkénti egyéni versenyek, együttes-kéziszer csapatverseny. Mindig a nemzetközi szövetség FIG határozza meg, hogy az 5 kéziszer közül melyik néggyel kell az egyéni gyakorlatokat bemutatni.

Kéziszerek: A szerek méreteit, alakját, anyagát és színét, továbbá a gyakorlatok sorrendjét a FIG szabályai határozzák meg. Az együttes-kéziszer csapatverseny 1967-től világbajnoki szám. Jelenleg öt tagból álló csapatok a versenykiírásban meghatározott kéziszerrel mutatnak be szabadon választott gyakorlatot (kötél, karika,labda, buzogány, szalag, vagy ezek kombinált használata).


Női késziszer csapat 1956-ból...


A gyakorlatokat 13x13 m nagyságú versenyterületen kell bemutatni; az egyéni gyakorlatok ideje 75-90 másodperc, a csapatgyakorlatok ideje 2,15-2,30 perc.
A gyakorlatelemeket a FIG szabályzata különböző nehézségi fokú elemekre csoportosítja. A gyakorlatok bizonyos kritériumok szerint tartalmazhatnak akrobatikus, balett és néptánc elemeket is.
A gyakorlatokban a test és a kéziszer mozgásának összhangban kell lennie; a mozgásnak és a kéziszer kezelésnek tükröznie kell a zenei összetevőket, a dinamikát, a ritmust, az ütemet és a tempót.
A versenybíró vagy pontozók a gyakorlatokat nehézségi fok (testtechnika és szertechnika), koreográfia - művészi érték, valamint technikai végrehajtás, a kivitel szempontjából bírálják el. Három zsűri dolgozik, a versenyzők maximálisan 30 pontot érhetnek el.

Kötél, karika, labda, buzogány, szalag.
Kötél: Anyaga kender vagy műszálkeverék; hossza és vastagsága a tornásznő termetéhez és magasságához igazodik; átlagos hossza 250- 280 cm, átmérője legfeljebb 10 mm, a középső része lehet vastagított, a kötélvégek csomóban végződhetnek. Karika: Lapos vagy gömbölyű kéziszer, anyaga fa vagy műanyag, átmérője 80- 90 cm, tömege legalább 300 gramm
Labda: Anyaga gumi vagy műanyag, átmérője 18- 20 cm, súlya legalább 400 gramm.
Buzogány: Üvegpalackhoz hasonló kéziszer. Anyaga fa vagy műanyag, hossza 40- 50 cm súlya legalább 150 gramm. A gyakorlatokat 2 buzogánnyal végzik. 1904-ben és 1932-ben az olimpián férfi tornászok versenyműsorában szerepelt buzogánygyakorlat.
Szalag: Anyaga selyem vagy műszálkeverék; nyele fa, bambusz vagy műanyag. A szalag hossza 600 cm, 100 cm visszahajtva a bothoz közelebb eső szalagvégnél, szélessége 4- 6 cm, súlya legalább 35 gramm. A bot hossza 50- 60 cm, vastagsága 10 mm.
Szabadgyakorlat: Szer nélkül zenére végzett egyéni gyakorlat, amely a versenyterületen járásokat, futásokat, ugrásokat, fordulatokat, forgásokat és egyensúlyi helyzeteket tartalmaz. A világbajnokságok műsorán csak 1963-1969 között szerepelt.
Zenekíséret: Az egyéni és csapatgyakorlatokat zenekísérettel kell végrehajtani, lehet élő zene vagy gépzene; szólóhangszer vagy zenekar, sőt énekhang is megengedett.


... és 2013-ból




Hazai versenyek

Régiós Bajnokság VIDÉK alap (VSK II Gyermek és Serdülő)
Régiós Bajnokság VIDÉK kiemelt (VSK II Gyermek és Serdülő)
Régiós Bajnokság BUDAPEST alap (VSK II Gyermek és Serdülő)
Régiós Bajnokság BUDAPEST kiemelt (VSK II Gyermek és Serdülő)

2025. április 25-27.
A versenyek oldalának megnyitása

Nemzetközi versenyek

Kedves látogatóink!
Ebben a rovatban az éppen aktuális nemzetközi versenyek linkjeit és - ha van - online közvetítéseinek elérhetőségeit tesszük közzé.


Európa Kupa EC BAKU (AZE) 2025

Helyszín: Baku, Azerbajdzsán
Időpont: 2025. május 1-4.


A versennyel kapcsolatos adatok és dokumentumok: Kattintson ide a megnyitáshoz (új böngészőfülön nyílik)



Partnereink

HUNADO

dvillena

venturelli

morvai tamás
Morvai Tamás Róbert - fotós



Letöltések