Dr. Magyar Zoltán kétszeres olimpiai bajnok tornászt választották meg a Nemzet Sportolói társaságuk új, 12. tagjának. A sportvezető jelenleg a Magyar Olimpiai Bizottság alelnöke és a Magyar Torna Szövetség elnöke.
A Nemzet Sportolóit tömörítő exkluzív társaságban Buzánszky Jenő, az Aranycsapat utolsóként távozott tagjának halálával üresedett meg egy hely még januárban. A választáson a Nemzet Sportolói többségétől a legtöbb szavazatot kapott sportolót, jelen esetben Magyar Zoltánt terjeszti a sportpolitikáért felelős miniszter a Kormány elé. A Nemzet Sportolóinak javaslatáról a Kormány dönt.
Szabó Bence, a Magyar Olimpiai Bizottság szavazáson jelen lévő főtitkára szerint bölcsen döntöttek a Nemzet Sportolói. „Többkörös szavazás végén esett a választás Magyar Zoltánra. A döntésnek, melyről én értesíthettem elsőként Zolit, nemcsak azért örülök, mert óriási tornász volt, hanem mert a MOB alelnökeként is hihetetlenül értékes munkát végez. Úgy versenyzőként, mint sportvezetőként példakép, méltó lesz a címre!” – nyilatkozta Szabó Bence a MOB honlapjának.
A Nemzet Sportolója az a személy lehet, aki a hatvanadik életévét betöltötte, sportolóként kimagasló eredményt ért el, és aktív sportpályafutását követően is fontos szerepet töltött be a hazai sportéletben – a feltételeknek maximálisan megfelel a kétszeres olimpiai bajnok sportvezető.
A Nemzet Sportolói jelenleg: Balczó András, Földi Imre, Hammerl László, Bíróné Keleti Ágnes, Kárpáti György, Kulcsár Győző, Portisch Lajos, Sági Györgyné Rejtő Ildikó, Schmitt Pál, Székely Éva és Weltner Györgyné Ivánkay Mária. Halálukig a cím birtokosai voltak: Puskás Ferenc, Zsivótzky Gyula, Polyák Imre, Albert Flórián, Gyarmati Dezső, Grosics Gyula és Buzánszky Jenő.
Dr. Magyar Zoltán:Dr. Magyar Zoltán pályafutása
Dr. Magyar Zoltán kétszeres egyéni olimpiai bajnok (Montreál 1976, Moszkva 1980), háromszoros egyéni világbajnok (Várna 1974, Strassbourg 1978, Forth Worth 1979) háromszoros egyéni Európa-bajnok (Grenoble 1973, Bern 1975, Vilnius 1977). Nyolc éven keresztül – megszakítás nélkül – minden világ- és kontinentális versenyt megnyert, amely egyedül álló teljesítmény, azóta is! A torna sportág újítója, számos mozdulatot és mozdulatsort neveztek el róla, akár Hungaricumként tekinthetjük ezeket. Ebből a legismertebb mozdulat a „Magyar-vándor”, amely fogalom a tornasportban, alapvetően megváltoztatta a lólengés mozgásanyagát és napjainkban is az egyik legnehezebb kombináció a tornaelemek között.
Az „Év Sportolója” választáson szintén háromszor volt a legjobb (1974, 1978, 1980), nyolc éven keresztül az „Év Magyar Tornásza” (1973-1980). Az FTC örökös bajnoka, a „Magyar Tornasport Halhatatlanja” és 2012-ben beválasztották a nemzetközi tornasport Halhatatlanok Csarnokába a „Hall of Fame” tagjai közé.
Portréfilm Dr. Magyar Zoltánról a Sportmúzeum adásábanA Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) alelnöke 1986-1989, MOB elnökség tagja 1989-1993 és 2009-2012, MOB alelnök, az olimpiai sportágak tagozatának vezetője 2013-tól. A MOB Hagyományőrző Bizottságának elnöke 2009-2012. Az Olimpiai Bajnokok Klubjának elnökségi tagja 1993-tól. A Mező Ferenc Kuratórium tagja 2001-től. A Magyar Olimpiai Akadémia alelnöke 2008-tól.
A Magyar Országos Torna Egyletek Szövetségének (MOTESZ) elnökségi tagja 1989-1992. A MOTESZ Tiszteletbeli Elnöke 2001. Magyar Torna Szövetség (MATSZ, korábban MOTESZ) alelnöke 2009-2011. A MATSZ elnöke 2011-től.
A Budapesti Sport Unió elnöke 2013-tól.
Dr. Magyar Zoltán a civil életben is magasra tette a mércét. A fenti civil tevékenysége mellett több diplomával rendelkezik. A Testnevelési Főiskolán szakedzői diplomát szerzett 1979-ben, 1985-ben az Állatorvosi Egyetemen állatorvosként végzett.
Sportpályafutása, a továbbiakban végzett sportvezetői és civil tevékenysége alapján számos kitüntetésben részesült az elmúlt években is. A Magyar Köztársasági Érdemrend Középkeresztje kitüntetés (1994), Ferencvárosért emlékérem (1999), Prima Díj (2012), Pro Urbe Budapest Díj (2014).