Az előzetes tájékoztatás szerint hétfőn kora délután érkezett haza a kijevi ritmikus gimnasztika Európa-bajnokságról a magyar delegáció, ahol Pigniczki Fanni a felnőtt egyéni összetett versenyben legjobb eredményét elérve tizenegyedik helyen zárt, míg Kocsis Evelin buzogánnyal sporttörténelmi bronzérmet szerzett a junioroknál.
Deutsch-Lazsányi Erika, a Magyar Ritmikus Gimnasztika Szövetség Technikai Bizottságának elnöke elmondta, a hazaérkezést követően mindenkit tesztelnek egy gyors- és egy PCR-teszttel is, amelynek 24 óra múlva lesz meg az eredménye, addig mindenki otthonában tartózkodik házi karanténban.
A szakvezető az eredményekkel kapcsolatban értékelt, elégedett Pigniczki Fanni teljesítményével, hiszen eddigi legjobbját nyújtotta.
“Fanninak ez volt a legjobb felnőtt Európa-bajnoksága, ami a magyar rg-nek is messze a legjobbja az elmúlt időszakban. Összességében elmondható, hogy egyáltalán nem lehet lyukas mezőnyről beszélni, nagyon erős volt a felhozatal, mindössze a két orosz és a két olasz versenyző hiányzott azok közül, akik stabilan Fanni előtt állnak. Felnőtt versenyzőnk remekül helyt állt, mind helyezésben és pontszámban. Annak ellenére, hogy voltak hibái, hozta azokat a pontokat, amiket előzetesen kitűztünk, elérte szalaggal például élete legjobb eredményét (21.150).”
A szakember szerint elképesztő Pigniczki fejlődése, és az, hogy egyre kisebb a lemaradása az élmezőnytől, ezt a pontok is bizonyítják, ez pedig további bizakodásra adhat okot.
“Ami külön kiemelendő, hogy egyre kisebb Fanni lemaradása az élmezőnytől, sőt azt mondhatom, belátható távolságra vannak a legjobbak. Korábban például elképzelhetetlen volt, hogy egy magyar sportoló megelőzzön egy szeren egy Eb-, vb-érmes ritmikus gimnasztikázót, hiába is ront az a versenyző, most pedig pontosan ez történt: Fanni ugyanis az ukrán Nikolcsenko előtt végzett a szalaggal."
Nemcsak a szereknél, hanem a zöldasztalnál is egyre elismertebb a magyar rg, ugyanis már a bírók is tudják, hogy számolni kell a mieinkkel.
“A bírói asztalnál is nagy élmény volt ülni, korábban ugyanis szükség volt egyfajta ráerősítésre, menedzselésre, például egy-egy pódiumedzés alkalmával, hogy a mieink tudják a gyakorlatot, jól megy nekik, de ez a mostani Eb-n már nem így volt. Evidens volt a bíróknak, hogy jók a magyarok, Kocsis Evelin és Pigniczki Fanni, a versenyen is elismerték ezt, hála a mieink teljesítményének, így végre helyre állt a magyar ritmikus gimnasztika respektje.”
Természetesen mindig van hova fejlődni. A Technikai Bizottság vezetője ezt sem felejtette el kiemelni.
“A mi sportunk egy olyan sportág, ahol bírók mindig a hibát keresik, egyedül állsz a szőnyegen, a nagy reflektorok alatt, és ez csak versenyszituációban lehet megélni. Ez például kifejezetten hiányzott Fanninak az elmúlt 12 hónapban, ezért is mentek az első szerek nehezebben. Úgy gondolom, mostantól a mentális felkészülésre még nagyobb hangsúlyt kell fektetni. Szakember segítségét is kérni szeretnénk, mert a járványhelyzet miatt nem lehet tudni, hogy alakulnak jövőre a versenyek. Könnyen lehet, hogy az áprilisi olimpiai kvalifikációs Világkupa-sorozattal indul majd a szezon, amihez úgy kell odaállni, hogy nem biztos, hogy lesz előtte megmérettetés. Akkor pedig bármikor, bármilyen körülmények között hibátlan gyakorlatokat kell produkálni, ez pedig fejben dől el. Most ott maradt egy Eb-9. hely, ha Fanni csak a labdát elkapja, megvan ez a pozíció. Ezt azonban most ki lehet heverni, de ha ehhez hasonló történik a későbbiekben, és emiatt az olimpiai kvalifikációtól esik el, akkor azt bizony már nagyon nehéz egy versenyzőnek feldolgozni. Ezért is tartom nagyon fontosnak a pandémiához alkalmazkodó mentális felkészülést.”
Deutsch-Lazsányi Erika már a jövő évi versenyekről is szót ejtett. Sűrű év elé néznek a sportolók, ugyanis az olimpiai kvalifikáció mellett, ötkarikás játékok, világbajnokság, Universiade és klub-világbajnokság is lesz. Már ha a vírus engedi.
“A jövő évre az a terv, hogy lesz olasz, bolgár állomása a Vk-nak, majd rövid következik, ezt követi Taskent és Baku. Ennek a menetét azonban még nem lehet látni, ráadásul a 4- ből 3 eredmény számít. Ilyen körülmények között az sem biztos, hogy minden delegáció átér a következő helyszínre a tesztelések és a szigor miatt, úgyhogy jómagam ezt még nem látom teljesen biztosítva. Ráadásul a hagyományosnak számító orosz Grand Prix-t sem valószínű, hogy megrendezik februárban, tehát lehet, hogy a Vk-val indul a szezon. De az sem kizárt, hogy a júniusi Eb lesz az első kvalifikációs verseny az olimpiára. Remélem, január elejére már jobban körvonalazódik a helyzet.”
Ami azonban biztosnak tűnik az rg-sek szempontjából, hogy most, ha mindenki egészséges, egy hét szünet után két hét levezetés következik, ahol egy kicsit az ellentétes oldalát is terhelik sportolóknak, lesz masszázs és egyéb kezelések, az ünnepek után pedig januárban indul a felkészülés.