Torna: Kovács összetett döntős az olimpián

Szerző: Kaszala Claudia/matsz - 2021-07-25 15:45:09

Remekelt Kovács Zsófia, a DKSE kétszeres Európa-bajnok tornásza, aki 11. helyen került be a tokiói olimpia egyéni összetett döntőjébe 54.732 ponttal.

Kovács Zsófia bekerült a tokiói olimpia egyéni összetett döntőjébe

Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt

A dunaújvárosi tornász az ötkarikás játékok torna selejtezőjében az utolsó csoportban lépett a szerekhez két koreai, egy mexikói és egy norvég versenyző társaságában. A kétszeres Európa-bajnok ugrással kezdett, ahol utolsóként mutatkozott be. A DKSE kiválósága az egyéni összetett verseny miatt csak egy ugrást mutatott be, amelyre 14.500 pontot kapott. Ezt követően a felemáskorlát következett, amely a Világkupa-győztes egyik legerősebb és legkedveltebb szerének számít. A 347-es rajtszámmal induló Kovács szép gyakorlatot adott elő apróbb pontatlanságokkal, a leugrásnál pedig kisebb ellépése és mély érkezése is volt, ezzel együtt 14.433 ponttal zárt, viszont ez a pontszám nem volt elegendő a döntőhöz (14. hely), bár még 2 tizeddel se maradt el a legjobb nyolctól. Érdekesség, hogy éppen a torna nagyasszonya, a sokszoros olimpiai és világbajnok amerikai Simone Biles lett nyolcadikként döntős 14.566 ponttal. Majd jött a harmadik kör a gerendával, ahol az Európa-bajnokot másodikként szólították. A magyar sportoló itt sem vallott szégyent, magabiztos gyakorlatot láthattunk tőle, hiba nélkül, amelyet a pontozóbírók 13.133 ponttal (29. hely) jutalmaztak. Az utolsó szer előtt nagy valószínűséggel kijelenthető volt, hogy 13 körüli talajpontszámmal ott lehet az egyéni összetett fináléban. Kovács itt végül 12.666 pontot (48. hely) gyűjtött be, és ezzel az összetett versenyben 54.732-vel fejezte be a viadalt, így a 11. helyen bejutott az egyéni összetett fináléba, ahol 24 versenyző szerepel, de nemzetenként csak két fő. A nők egyéni összetett fináléját csütörtökön rendezik.

Kovács Zsófia:
Mondhatnám azt, hogy az egyik szemem sír, a másik nevet, mivel megvan az összetett döntő, de nincs meg a felemáskorlát fináléja. De most közvetlenül a verseny után csak azt tudom mondani, hogy mindkét szemem sír. Nagyon-nagyon szerettük volna a felemáskorlát döntőt, mégsem jött össze, és nem tudom, miért. Persze technikailag tudom, hogy volt lábterpesztésem, a Stalder sem úgy sikerült, ahogy szerettem volna, a végén pedig legalább 3-5 tizedpont benne maradt a gyakiban, mert elléptem a leugrásnál és mélyérkezésem is volt. Eddig mindez olyan jól ment, nem tudom, most miért nem sikerült, csak azt tudom, hogy el vagyok keseredve. Összességében a verseny előtt egyáltalán nem izgultam, aztán a bemelegítőcsarnokban a pódiumon elfogott az izgalom, akkor az edzőm kellett, hogy kirántson ebből. Aztán ahogy elkezdődött az olimpia, már teljesen nyugodt voltam. Az ugrás jól sikerült, bár szerintem abban is benne maradt 1 tizedpont. A korlátnál 6-8 tizedet legalább veszítettem, és tudtam, hogy nincs meg a döntő. Nagyon elkeseredtem, mert a titkos álmunk az volt, hogy ott legyek a fináléban. Alig tudtam magam összeszedni a gerendára, ez látszott is, mert eredetileg az 5.7-es kiindulójú gyakim csak 5.3-as lett. De tudtam, hogy össze kell szednem magam, hiszen még ott az összetett döntő lehetősége. A talaj is megvolt, bár a kilépés miatt ott is levontak 1 tizedet. Most megpróbálom magam túltenni a felemáskorláton és az összetett döntőre koncentrálni. Hétfőn pihenek, igyekszem sétával, filmnézéssel és olvasással feltöltődni, aztán kedden és szerdán már készülök a fináléra.
Trenka János, Kovács Zsófia edzője:
Őszintén bevallom, nem örülünk annyira, hiszen az én megítélésem szerint az összetett döntő egy alap volt, itt a felemáskolát fináléjának kellett volna sikerülni. A sportban persze nincsen ha, de ha úgy megcsinálja Zsófi a gyakorlatot, ahogy a pódiumedzésen, akkor minden simán megy. Vagy ha jól sikerül az új Cukaharás leugrása, ami eddig mindig ment. Biztos, hogy 6-8 tizeddel többet tud, sajnos ennyi bent maradt a gyakorlatban. A gyakin egyébként sokat nehezítettünk korábban 5.7, most pedig 6.3 lett a kiindulója. Nagyon sajnálom Zsófit, rengeteget készült rá, szétszakadt tenyérrel edzett, és mindketten azt reméltük, hogy ott lesz a legjobbak között felemáskorláton. Egy biztos, a gyakorlata alapján kijelenthető, hogy bármikor ott lehet a világ 1-8 legjobb korlátosa között. Nem volt egyszerű innen felállni, hiszen csak pár perc volt a gerendáig. El is törött a mécses, így próbáltam bíztatni, a félperces gerendamelegítés még nagyon nem ment, de aztán össze tudta szedni magát, igaz, kicsit lassabban csinálta meg a gyakit, illetve itt is bent maradt jó néhány tizedpont. A talajnál csak a kilépés volt. Az összetett tekintve is bent maradt kb. 1-1.5 pont, remélem, ezen sikerül javítani a döntőben. Most egy nap pihenő következik, hiszen egy hete vagyunk itt, és minden nap edzettünk kétszer, majd kedden és szerdán pedig már készülünk az egyéni összetett döntőre.