Női torna Eb: Kovács Zsófia Európa-bajnok

Szerző: Kaszala Claudia/matsz - 2022-08-14 19:24:26

Kovács Zsófia remekelt a tornászok női felnőtt és junior Európa-bajnokságán Münchenben a felnőttek szerenkénti döntőjében: ugráson Európa-bajnoki címet szerzett, talajon pedig nyolcadik lett. Ezzel Kovács a magyar női tornasport első kétszeres Európa-bajnoki aranyérmese ugráson.

Vasárnap délután a felnőttek szerenkénti döntőit rendezték a tornászok női felnőtt és junior Európa-bajnokságán Münchenben, ahol a kétszeres Európa-bajnok Kovács Zsófia ugráson és talajon volt érdekelt. A DKSE olimpikonja ugráson a legmagasabb pontszámmal (13.816), első helyen került fináléba, ahol hatodiknak szólították. Nem volt egyszerű az előtte lévő időszak, ugyanis az olasz Asia D’amato és a közvetlenül Kovács előtt ugró bolgár Valentina Georgieva is megsérült, a bolgár versenyző már a második ugrását sem tudta bemutatni. Ápolása miatt közel 20 perc szünet volt, így az ugrásfinálé második felében szereplő tornászok közül a még hátralévő három fő, közöttük a kétszeres olimpikon Kovács is, a bírók döntése értelmében újabb bemelegítési lehetőséget kapott, kétszer ugorhatott mindenki. Ezután következett a szer 2020-as Európa-bajnoka, aki hatodiknak mutatkozott be. Kovács mindkét ugrását tökéletesen adta elő, az elsőre 14.200, míg a másodikra 13.666 pontot kapott, tehát 13.933 lett összpontszáma. Ezt már senki se tudta felülmúlni, így a 2020-as mercini Európa-bajnokság után újabb aranyérmet nyert ugrásban. Kovács immáron háromszoros Európa-bajnok, ugrásban kétszer, felemáskorláton egyszer győzött, ráadásul a magyar női tornasport első kétszeres Európa-bajnoka ugráson.

Kovács Zsófia még talajon is szerepelt a fináléban Münchenben, ahol negyedikként lépett talajra, a szer döntőjébe egyébként a hatodikként jutott be 13.433 ponttal. A magyar bajnok szépen kezdte gyakorlatát, de harmadik sorában hibázott, és 12.533 ponttal a nyolcadik helyen végzett.

A magyar felnőtt és junior női válogatott hétfőn 12.45 órakor érkezik meg a Liszt Ferenc repülőtérre.

Kovács Zsófia:
Nagyon-nagyon örülök, hogy 2020 után ismét sikerült az ugrást megnyernem. A délelőtt is jól telt, Zójával vagyok egy szobában, reggeliztünk, pihentünk, készülődtünk, és 11:30 órakor már bent voltunk a teremben. Lefekvéskor még bennem volt, hogy sikerült elsőként bejutnom ugráson, és jó lenne megtartani ezt a pozíciót, de a versenyre ezt már elengedtem, nem volt teher számomra. Még nem vettem részt ilyen szerdöntőben, ahol ennyi sérülés volt. Próbáltam elterelni a gondolataimat, azonnal hátat is fordítottam, és elkezdtem melegíteni. Nincs a figyelem-elterelésre külön módszerem, egyszerűen csak nem néztem a többieket, hanem magammal foglalkoztam. Az jó volt, hogy a bírók odajöttek, és mondták, hogy melegítésképpen ugorhatunk kettőt, így mindenki megnyugodott. Csak arra koncentráltam, hogy két szép, pontos ugrást mutassak be. A dobogó tetején majdnem elsírtam magam a himnusznál, az egy fantasztikus élmény volt, és nagyon jól esett az is, hogy kijöttek a többiek szurkolni. Végig hallottam őket, felejthetetlen élmény volt, nagyon köszönöm mindenkinek. Ennek az éremnek kiemelt helye lesz, örülök, hogy én lettem a magyar női tornasport első kétszeres Európa-bajnoka ugráson. A talajra feldobódva mentem oda, a harmadik sornál viszont éreztem, hogy technikai hiba van, azért ültem le, annak viszont örülök, hogy életem első talajfináléja volt Eb, vb tekintetében, ennél később csak jobb lehet. Még mindig vegyes érzelmek vannak bennem a selejtező miatt, de a mai nap mindenképpen nagyon pozitív volt, és boldog vagyok az aranyérem miatt.
Draskóczy Imre, női szövetségi kapitány:
Nagyon büszkék vagyunk Zsófira, amilyen idegállapotban, amilyen teljesítményt nyújtott ugráson. Sportemberi tekintetében is kiemelkedő volt, hiszen 20 percig állt a verseny, újra kellett melegítenie, így kellett teljesítenie. A talajon is meglett volna az esélyünk, a végére úgy éreztem elfáradt, ennek volt köszönhető a hiba. Nagyon örülünk az aranyéremnek ugrásban, még egyszer hangsúlyozom, nagyon büszkék vagyunk.
Trenka János, Kovács Zsófia edzője:
A mai teljesítménnyel elégedett vagyok.A talajon ott volt persze a rontás, de nem zavar, mert a gyakorlatban nagyon sok új elem volt, az olimpiához képest 5 tizeddel nehezebb gyakorlatot mutattunk be, és látszik, hogy most már ez a gyakorlat az elitbe tartozik. Nem mondom, hogy benne volt a hibázás lehetősége, mert jól melegített, viszont, ha valami még friss, akkor még becsúszhat rontás, és ez így volt. Tudom, hogy a jövőben Zsófi tökéletesíteni fogja az egészet. Az ugrást, gondolom, nem kell megmagyarázni. Az a korai bánat, ami volt a selejtező után volt, az most csillapodott. Mi most több arannyal is hazamehettünk volna, de legalább egyet kaptunk. Reméljük, hogy a jövőben még megszerezzük a többit, akár még nagyobb versenyen is.
Dr. Magyar Zoltán, MATSZ-elnök:
A magyar női torna hihetetlenül sokat lépett előre, gyakorlaterősségben, edzettségben, nagyon sok mindenben. Egy dolog van, és ezzel kell foglalkozzunk: a magabiztossággal, a nem rontással, a tétversenyen való jó tornával. Most végignéztem az erőviszonyokat, és meg kell mondjam, ezek a versenyzők a háromszorosát tudták volna. Persze a sportban nincs „ha”, meg „volna”, de 3-4 érmet is el tudott volna hozni a női torna reálisan, de nagyon-nagyon sok rontás volt. Innen viszont sokkal könnyebb előre menni, mint amikor még nincs olyan anyagerő, nincs olyan kivitel, nincs olyan összekötő. Én mindenképpen magasra értékelem, ami most itt történt, van egy mondás, hogy az aranyérem mindent visz, ez így is van, az Eb-aranynak borzasztóan örülünk. Le a kalappal, nagyon boldogok vagyunk, csak Zsófiban maradt is. Meg kell fejtenünk, hogy tudnánk kihozni többet a lányokból, nem az edzőteremben, hanem versenykörülmények között. Nagyon sokat edzettek, a gyakorlatok az edzéseken és a tét nélküli versenyeken megvoltak, összességében tehát sokat léptünk előre, és ez a fontos.
Altorjai Sándor, delegációvezető:
Az ugrás nagyon jó volt, ugye zavaró körülmény volt, hogy ketten is megsérültek előtte. Már az olasz versenyző bokasérülésénél is nagyon lassan reagált az orvosi team, aztán a Zsófi előtt ugró bolgár tornásznál ez még nehezebben ment, falakkal takarták el, infúziót kötöttek be, pedig térdsérülése volt, nem is értettük, miért nem hozták le azonnal a hordágyon. Zsófiék kaptak plusz melegítést, utána pedig két kiváló ugrást hajtott végre Zsófi. Nagyon örülök neki, bár nem tudom, hogy szabad-e örülni neki. Nem tudom, hogy ez mindenkinek tetszeni fog-e, de azért vállalom, hogy ismét örülök, ismét boldog vagyok, és ismét szuper teljesítmény volt egy magyar versenyzőtől. Remélem, hogy most elég nemzet volt ahhoz, hogy felhőtlenül örülhessünk, és ezt senki nem fogja kritizálni.