Remek évet zártak a hazai ritmikus gimnasztikázók 2022-ben: Pigniczki Fanni két bronzérmet is szerzett a Világjátékokon, e mellett a júniusi Európa-bajnokságon és a szeptemberi világbajnokságon is jól teljesítettek a szakág hazai nagyjai. A Coviddal terhelt időszakot követően pedig helyreállt a hazai versenyrendszer is.
“Két szempont szerint érdemes értékelni az esztendőt, a sportág hazai alakulása szerint, illetve a nemzetközi eredményeket figyelembe véve, ami mutatja a válogatottnál folyó munkát - kezdte értékelését Deutsch-Lazsányi Erika. - A hazai évadot tekintve nyugodtan mondhatjuk, hogy ez az év volt az, amikor mindenki visszatért a normál kerékvágásba. Minden egyesület újból megkezdte a munkát, a versenyszezont tekintve újra megjelentek a “B” és “C” típusú versenyek, amelyeket a klubok rendeznek. Mondhatni, az rg-élet visszaállt a Covid előtti időszakba. Azt azonban nem lehet és nem is szeretném letagadni, hogy vesztettünk gyerekeket. Ezt figyelembe véve mindenképpen bővítenünk kell a tömegbázisunkat. A másik nagy feladat az élsport fókuszba állítása.”
A Magyar Ritmikus Gimnasztika Szövetség (MRGSZ) Technikai Bizottságának vezetője szerint erre a lehetőség adott, hiszen remek nemzetközi eredmények születtek 2022-ben: júniusban a tel-avivi felnőtt ritmikus gimnasztika Európa-bajnokság egyéni összetett döntőjében az olimpikon Pigniczki Fanni a 14., míg Wiesner Hanna a 18. pozíciót gyűjtött be a TOP24-ben. A Szabados Dóra, Farkas Júlia, Varga Lujza, Mészáros Mandula Virág, Urbán-Szabó Mónika összeállítású magyar együttes kéziszercsapat pedig a 3 szalag, 2 labda fináléjában a nyolcadik helyen végzett a kontinensviadalon. Ezt követte a Birminghamben megrendezett Világjátékok, ahol Pigniczki Fanni a sportág történetében először nyert érmet, méghozzá bronzot, szeptemberben a világbajnokságon pedig fantasztikus teljesítményt nyújtva a kilencedikként zárt. Utoljára 35 évvel ezelőtt volt ilyen jó eredmény a magyar ritmikus gimnasztikában a világbajnokság egyéni összetett fináléját tekintve. A szófiai vb-n a 9. pozíciót érte el a magyar válogatott a team ranking versenyben, ahol az egyéni versenyzők és az együttes kéziszercsapat pontszámait vették figyelembe, ugyanakkor a kéziszercsapat összetettben a tizenhatodik pozícióban fejezte be a vb-t.
“Sok gyerek űzi szabadidősportként a ritmikus gimnasztikát, kevesebben érdeklődnek az élsport iránt. Az mindenképpen nagy feladat lesz, hogy ezt az arányt megnöveljük. A jó hír, hogy erre van lehetőség, hiszen Pigniczki Fanni még mindig fantasztikus. Nem gondoltam volna, hogy a 2021-es olimpiai évet lehet még “űberelni”, hiszen Fanni 21 év után szerzett olimpiai kvótát, idén azonban a Világjátékok egy olyan élmény volt, ami leírhatatlan mindenki számára, aki ezt megélte. Ez emlékezetes momentuma volt az évnek. Ott van még az együttes kéziszercsapat Európa-bajnoki nyolcadik helyezése, a vb kilencedik pozíció…e mellett Pigniczki Fanni egyéni összetettben kilencedik lett, ami szintén történelmi léptékben mérhető. Igenis, megéri az élsport a ritmikus gimnasztikában is. Talán ez lenne a legfontosabb üzenet jövőre: merjen mindenki nagyot álmodni, és tegyen is érte!”