Ha ez a csarnok olyan szép álmok szövögetésére talán még nem is ad azonnal okot a pécsi tornasport mai szereplői számára, mint legnevesebb elődjük, Tass Olga 1956-os melbourne-i olimpiai aranyának újrakovácsolása, ám mindenképpen igazi mérföldkövet jelent a város utóbbi évtizedeinek tornaéletében és az első lépés lehet legalább afelé, hogy az itt felnövő tornászok közül valaki mielőbb az eddigi utolsó (1984) pécsi mesterfokú bajnok, Tóth Zita nyomdokaiba léphessen.
A Nemzeti Sportközpontok által megépített, a Magyar Torna Szövetség jóvoltából már modern szerekkel be is rendezett, és a jövőben a PSN Zrt. által üzemeltetendő új torna munkacsarnok ünnepélyes átadásán dr. Magyar Zoltán, a Magyar Torna Szövetség elnöke, nemzet sportolója beszédében kiemelte, mekkora szüksége volt a pécsi tornasportnak egy ilyen remek létesítményre.
– Köszönet illeti Magyarország kormányát, amiért egy ilyen példaértékű bázissal rendelkező szakosztály számára, mint amilyen a pécsi, felépülhetett egy minden igényt kielégítő létesítmény. A mi célunk az, hogy ahol régen magas szinten űzték a sportágat, oda visszavigyük a tornát, éppen ezért is esett Pécsre a választásunk, hiszen a város tornászai sokat küzdöttek azért, hogy a felszínen maradjanak és még így is képesek voltak eredményeket elérni. Nagy örömünkre a nem kis nehézségeket jelentő üzemeltetést átvállalta a város és a PSN Zrt., ám a most kezdődő második ütemben lezajló energetikai fejlesztések hatására alig kell majd költeni a létesítményre, amely akár 250–300 gyermek sportolására is alkalmas lesz. A PSN Zrt. Sportiskola torna szakosztályának kívánom, hogy népesítsék be a termet és érezzék jól magukat a létesítményben – mondta dr. Magyar Zoltán.
A közel 400 millió forintból megvalósuló létesítményben két-két nyújtó és felemás korlát, egy párhuzamos korlát, egy 12x12 méteres talaj, ugróasztal, 15 méteres airtrack és hat gerenda kapott helyet. A terem fontosságára hívta fel a figyelmet beszédében a PSN Zrt. kétszeres olimpiai bajnok vezérigazgatója, Vári Attila is.
– Nagyon örülök, hogy egy ilyen történelmi pillanatnak a részese lehetek, hiszen a kormány nyolc éve indította el egyedülálló sportfejlesztési stratégiáját, amelynek az egyik állomása most megvalósulhatott. Egy hiánypótló létesítményt hoztunk tető alá Pécs városában, amely új jövőképet adhat a korábban méltatlan körülmények között készülő tornászok számára. Ám ezek a nehézségek sem a sportolókat, sem edzőiket, sem az őket támogató családokat nem rendítették meg, minden bizonnyal ezt a példátlan összefogást látta elnök úr is és ennek hatására épülhetett meg ez a nagyszerű létesítmény. Mindenkinek megígérhetem, hogy minden tudásunkat alávetjük annak, hogy ezek a gyerekek méltó módon edzhessenek a továbbiakban, hiszen a célunk az, hogy egészséges fiatalokat neveljünk a sportoló nemzetnek – árulta el átadóbeszédében Vári Attila.
Pécs város polgármestere, dr. Páva Zsolt a létesítmény által nyújtott új irányt hangsúlyozta:
– Nyugodtan állíthatom, hogy közel 100 éve nem volt ilyen jelentős sportberuházási hullám Pécsett, mint amilyenre példa ez a mostani, illetve következő hónapokban befejeződők, hiszen remélhetőleg még a tavasszal átadhatjuk a Nemzeti Kosárlabda Akadémiát, hamarosan felépül a PVSK új sportcsarnoka itt a szomszédban, és javában készülnek a tervek a pécsi sportkomplexum építésére, valamint ősszel egy új birkózócsarnok építése is megkezdődhet. A tornacsarnok fejlesztése sem ért ezzel véget, a munka a második ütemben egy takarékossági, energetikai programmal folytatódik (külső hőszigetelés, napelemek, hőszivattyús fűtés, led-világítás stb.), amellyel jelentősen csökkenthetőek az üzemeltetési költségek. Köszönöm mindenkinek, aki hozzájárult eme remek létesítmény megújításához, kívánom, hogy a pécsi tornasportra jellemző nagyszerű hagyományt vigyék tovább a PSN Zrt. Sportiskola fiataljai – fogalmazott Pécs város polgármestere.
A csarnokátadó ünnepélyességét elismerések átadásával is igyekezett fokozni a PSN Zrt., illetve a város. Így a korábbi évtizedekben a város tornasportjáért végzett sikeres munkájáért „Pécs tornasportjáért” emlékplakettet kapott Lemhényiné Tass Olga olimpikon tornász (1948 London, 1952 Helsinki, 1956 Melbourne), Keszthelyi Rudolf olimpikon tornász (1960 Róma), Horváth Leona korábbi válogatott tornaedző), Szobi Mária korábbi tornaedző, Heckenbergerné dr. Pintér Gyöngyi korábbi tornaedző, a Tanárképző Főiskola tanára (mind a tanítványai voltunk), Molnár Ferencné dr. korábbi tornaedző, a Baranya Megyei Tornaszövetség elnökhelyettese – akik közül egészségi állapota miatt nem mindenki tudott személyesen is megjelenni az avatón). Mellettük Erdeiné Békési Valéria, a Pécsi Torna Egyesület megalapítója, ma a PSN Zrt. tornaedzője, aki e csarnok tető alá hozásáért is kiemelkedően sokat tett, oklevelet kapott és jutalmat.
Az ünnepséget a PSN Zrt. tornaszakosztályának látványos bemutatója zárta.