A Magyar Torna Szövetség a Magyar Olimpiai Bizottsággal és a Magyar Olimpiai Bajnokok Klubjával közösen, szűk körben köszöntötte a január 9-én 100 esztendős Keleti Ágnest, a világ legidősebb olimpiai bajnokát. A Magyar Torna Szövetség és a teljes tornásztársadalom nevében a szervezet főtitkára, Altorjai Sándor tolmácsolta a jókívánságokat, és ajándékozta meg a Nemzet Sportolóját. Az ötszörös olimpiai bajnok tornásznak online videóüzenetben többek között a jelenkor legjobb magyar férfi és női tornásza, az olimpia-, világ és Európa-bajnok Berki Krisztián, valamint a kétszeres Európa-bajnok Kovács Zsófia is gratulált. Az ünnepségen Altorjai Sándor a MATSZ sajtófőnökével, Kaszala Claudiával együtt átadta az ünnepelt részére Áder János köztársasági elnök köszöntő levelét és ajándékát is.
Keleti Ágnes január 9-én ünnepli századik születésnapját. A jubileum alkalmából Thomas Bach levélben, majd telefonon is gratulált az olimpiai bajnokok doyenjének. A német sportdiplomata a magyar tornászlegenda olimpiai mozgalomban betöltött szerepét, példaértékű pályafutását méltatta, majd jó egészséget kívánt. A kihangosított telefonon azt is kiemelte, hogy Keleti Ágnes a nehéz történelmi időszakokban is mindvégig megtartotta emberi méltóságát.
Kulcsár Krisztián és Vékássy Bálint a Nemzet Sportolóját budapesti lakásában személyesen kereste fel szombat délelőtt, hogy az olimpiai család jókívánságait tolmácsolják. Az eseményen részt vett Nébald György, a Magyar Olimpiai Bajnokok Klubjának elnöke és Altorjai Sándor, a MATSZ főtitkára is.
Kulcsár Krisztián több ajándékot is átnyújtott Keleti Ágnesnek. A Nemzet Sportolója a Nemzetközi Olimpiai Bizottságtól egy ötkarikás medállal ellátott nyakláncot kapott, amit azonnal fel is vett. A MOB a százgyertyás torta és a virágcsokor mellett egy különlegességgel is kedveskedett: a bajnoknő az első újkori olimpiai bajnokunk, Hajós Alfréd győzelmi érmének (akkor még ezüstből készült) másolatát vehette át.
A Magyar Olimpiai Bizottság elnöke levélben is köszöntötte az ötszörös olimpiai bajnokot. „Egy csodálatos jubileumhoz érkeztél, ami keveseknek adatik meg. Hálásak vagyunk mindazért, amit gazdag életed során tettél mindkét hazádért, az olimpiai mozgalomért és saját sportágadért. Egyedülálló pályád hatalmas büszkeséggel tölti el a magyar olimpiai család minden tagját” – fogalmazott levelében Kulcsár Krisztián.
A jó hangulatú ünnepség végén a bajnoknő a tortát is megkóstolta, és ismét hangsúlyozta, szeret élni.
Keleti Ágnes:Születésnapi köszöntés egy rövid videóban: https://www.youtube.com/watch?v=mw6zoHxuVCE
Keleti Ágnes
1921. január 9-én született Budapesten, Klein Ágnes néven.
18 évesen mutatkozott be a válogatottban. 1940-ben nyerte első magyar bajnoki érmét. A háborút Szalkszentmártonban, hamis papírokkal vészelte át. 1946-ban balkán játékokat nyert. Az 1948. évi nyári olimpiai játékokon a válogatott csapat tagja volt, de egy szalagszakadás miatt nem vehetett részt a versenyen, így helyette a tartalék Balázs Erzsébet jutott lehetőséghez, és lett végül ezüstérmes a csapattal.
1949-ben négy aranyérmet nyert a főiskolai világbajnokságon. Az 1952-es olimpián a talaj bajnoka volt, ezenkívül egy ezüst- és két bronzérmet nyert. 1954-ben felemás korláton világbajnokságot nyert.
1956-ban 3 szeren (talaj, gerenda, felemás korlát) és a kéziszercsapatban nyert olimpiát. Közvetlenül az '56-os olimpia után Ausztráliában, majd 1957-ben Izraelben telepedett le, ahol főiskolai tanár és edző volt. Izraelben megteremtette a nemzeti tornasportot. 1958-tól 1980-ig az izraeli tornász-válogatott edzője, 1959-től 1960-ig az olasz tornász-válogatott edzője volt. 1983-tól 1988-ig izraeli kluboknál edzősködött. 1957-től 1980-ig az izraeli Testnevelési Főiskola tanára volt. Nemzetközi versenybíró.
Díjai, elismerései
- Magyar Köztársasági Sportérdemérem arany fokozat (1949)
- Magyar Népköztársasági Érdemrend V. fokozat (1951)
- A Magyar Népköztársaság kiváló sportolója (1951)
- A Magyar Népköztársaság Érdemes Sportolója (1954)
- MOB Olimpiai aranygyűrű (1995)
- Női Sportolók Nemzetközi Hírességeinek Csarnokának tagja (2001)
- MOB-érdemérem (2003)
- A Nemzet Sportolója (2004)
- a Magyar Tornasport Halhatatlanja (2008)
- Magyar Tornasportért Díj (2011)
- Elnöki érdemérem (2011)
Isten éltesse, Ági néni!
az életrajzi adatok forrása: a Wikipeda