Az alkotások Magyar Zoltán kétszeres olimpiai bajnok tornász kápáinak, illetve Rejtő Ildikó kétszeres olimpiai bajnok vívó, ’64-es „ötkarikás” tőrének felhasználásával készültek. Kárpáti Tamás tulajdonos Hungarikonok gyűjteményében híres magyar művészek, tudósok, feltalálók és sportolók emblematikus tárgyaiból kortárs művészek által készített szobrok, festmények és installációk találhatók - köztük 20, olimpiai bajnokhoz kötődik.
A Magyar Olimpiai Bizottsággal három évre, a riói olimpia évének végéig szóló támogatói együttműködés célja az olimpiai bajnokok már elkészült hungarikonjainak állagmegóvása, illetve újabb műtárgyak elkészítettése.
A 2014-ben Fair Play-díjjal kitüntetett kollekciót, illetve annak egyes darabjait a legrangosabb hazai múzeumokon kívül (Magyar Nemzeti Múzeum, Néprajzi Múzeum, Petőfi Irodalmi Múzeum, egri Dobó Múzeum, keszthelyi Festetics Kastély stb.) bemutatták Rómában, Bécsben, Dunaszerdahelyen, a 2012-es londoni olimpián, és meghívást kapott a 2015-ös Milánói Világkiállításra is.
A kollekció egyes darabjai megihlették a legkiválóbb kortárs írókat, művészettörténészeket és sportújságírókat Parti Nagy Lajostól Nádas Péteren át Jókai Annáig, Feledy Balázstól P. Szabó Ernőig, Vitray Tamástól Szepesi Györgyön át Hegyi Ivánig, hogy egy-egy esszével emlékezzenek a tárgyak egykori tulajdonosaira.
A MOB székházában rendezett ünnepségen Németh Pál: Magyar Vándor című bronzszobrát, valamint Yengibarian Mamikon: Aranylány, ezüst tőrhegy című ezüstszobrát (A lábujjakon álló napkorong című sorozatból) leplezte le kedd délelőtt a két érintett olimpiai bajnok és az alkotók.
Rejtő Ildikó elmondta, Tokióban az egyéni és a csapatversenyek alkalmával is ugyan azt a tőrt használta. "Az olimpiára akkor 5-6 tőrt vittünk magunkkal, általában olasz fegyvert használtunk. Van még egy, ami Tokióban is velem volt, azon a csapattagok aláírása is szerepel, azt megtartottam. Büszke vagyok arra, hogy olimpiai bajnokként a Halhatatlanok Klubjának is a tagja lehetek, és most már egy műalkotás is őrzi bajnoki győzelmeim emlékét" - mondta a kétszeres olimpiai bajnok vívó.
Magyar Zoltán azt magyarázta, az általa használt kápa még az ősidőkből való, mert látszik az íve, az még a hajlított változat, csak később alkalmazták az egyenes markolatot. A "magyar vándor" sokat edzett korábban a Fradiban, Tatán, a felhasznált ereklye a ferencvárosi klub szertárából került elő. Magyar Zoltán arról is beszélt, a magyar lólengés egyik meghatározó szakembere edzője, Vigh László, akihez a szerhez kötődő gyakorlatok, elemek megreformálása is fűződik. "Büszke vagyok arra, hogy egy művészembert is megihletett az én sportolói pályafutásom, olimpiai bajnokságom. Az a nyolcas vonalú, végtelent szimbolizáló ív, amit az alkotó létrehozott, visszaadja a lógyakorlat mozgásának ívét" - mondta a kétszeres olimpiai bajnok tornász.
A Hungarikonok-gyűjtemény a MOB Fair Play Bizottságának 2014-es díjkiosztóján, a művészeti kategóriában Fair Play-díjban részesült. A keddi ünnepségen résztvevő dr. Kamuti Jenő elnök ennek szellemében méltatta az alkotásokat. "A sport és a művészet abban is hasonlóságot mutat, hogy mindkettő a kultúra része."
A hungarikonok.hu honlapon Kárpáti Tamás az alábbi gondolatokkal vezeti olvasóit a gyűjteményébe:
„Nagy adománya a sorsnak, ha az ember úgy lehet szenvedélybeteg, hogy esze ágában sincs kigyógyulni belőle. Az én függőségem évtizedekkel ezelőtt alakult ki – a tárgyak és teljesítmények vonzásában. A legegyszerűbb eszköz: egy ecset, egy karmesteri pálca, egy fénymérő, vagy akár egy boxkesztyű is magasztossá válhat, ha tudjuk, mily tiszteletet parancsoló produktum született általa.
E folyamathoz az én hozzáadott értékem egy parányi ötlet. Felkértem a legkiválóbb kortárs festőket és szobrászokat, hogy installálják egy-egy alkotásukba az összegyűjtött pipák, botok, szemüvegek, futballcipők sokaságát, ily módon méltóképp megőrizve azokat az utókornak. A híres magyarok többnyire emblematikus tárgyaiból, az objektekből így születtek a szubjektek, az egykori magánmitológiából így terebélyesedtek immár csaknem száz darabos nemzeti gyűjteménnyé a Hungarikonok.”
Videóinterjú Magyar Zoltánnal és Németh Pállal: