A Magyar Olimpiai Bajnokok Klubja ünnepélyes díszebéd keretében köszöntötte Lemhényiné Tass Olga olimpiai bajnok tornásznőt, aki márc. 28-án ünnepli 90. születésnapját. A családias hangulatú eseményen minden beszédben megemlékeztek a négy olimpián is szerepelt, hat olimpiai éremmel rendelkező Olga néni emberi nagyságáról is.
Az eseményen – amelyen 15 olimpiai bajnok jelent meg – kezdésként egy filmrészletben idézték fel Tass Olga pályafutásának legemlékezetesebb pillanatát, amikor az 1956-os olimpián úgy lett aranyérmes a kéziszer-csapattal, hogy a verseny előtt elveszítette nemzeti színű szalagját, és ehelyett - sportdiplomáciai csatározások közepette - egyedüliként a csapatból szivárványszínűvel lépett dobogóra, külön engedéllyel.
Nébald György, az Magyar Olimpiai Bajnokok Klubjának elnöke köszönetet mondott az ünnepeltnek a 16 világversenyen szerzett érmeiért. Kiemelte, hogy a már 25 éves klub létrejöttét Tass Olga és férje, a vízilabdázóként szintén olimpiai bajnok Lemhényi Dezső kezdeményezte. A klub ajándékaként a tornásznő pályafutásának jelentős állomásairól készített, aranykeretbe foglalt fotómontázst, valamint az 1956-os olimpiai gyakorlatra emlékeztető szivárványszínű szalagot adott át az ünnepeltnek, aki ez utóbbival ott helyben több mozdulatot is kipróbált.
Kulcsár Krisztián, a Magyar Olimpiai Bizottság elnöke hangsúlyozta, hogy milyen lenyűgöző us Olga néni, aki ma is tornát tanit, friss és fiatalos.
"Két szó jut eszembe rólad: a sokoldalúság és a sikeresség. Négy olimpián hat érmet szereztél, majd edzősködtél itthon és Franciaországban is – mondta. Örülök, hogy ma is aktív részese vagy a magyar olimpiai család életének, és kívánom, hogy ezt a sugárzást még sokáig meg tudd őrizni" –tette hozzá a MOB első embere.
Schmitt Pál, a MOB és a Magyar Olimpiai Bajnokok Klubjának tiszteletbeli elnöke arról szólt, hogy 80 fölött már igazi ünneppé válik egy–egy születésnap, és elsősorban az ünnepelt kisugárzásától függ, hogy az a nap mennyire boldog. „Tass Olga mai napja boldogabb aligha lehetne, itt a sporttársai közt” – mondta. Felidézte, hogy őt világéletében az utánozhatatlan kisugárzás jellemezte, úgy a sportága, mint a férje és a tanítványai felé.
"Soha nem panaszkodott semmire, a torna belső és külső fegyelemre tanította. A 90 azért fontos születésnap egy ember életében, mert onnan már kezd láthatóvá válni a 100 is" – fejezte be szellemes köszöntőjét Schmitt Pál.
Az 1956. évi olimpiai bajnokcsapat minden tagja él, közülük a kórházban lévő Köteles Erzsébet videoüzenetben, míg Kertész Alice személyesen köszöntötte Tass Olgát. „Az ország dicsősége vagy, sportolóként sikeres voltál, emberként mindig példát mutattál, neveltél tornászokat, pontozóbírókat és testnevelő tanárokat" – mondta.
A tornászok nevében a sportág szövetségének elnöke, a szintén olimpiai bajnok Magyar Zoltán személyes emlékeit elevenítette fel
"Kis tornászgyerekként ismertem meg az aranyérmes csapatot. Amikor bemutatták nekem a sportág nagyjait. Olgi néni sokat segített a szeme ragyogásával, a barátságos arckifejezésével. Sokan értünk el nagy eredményeket, de nem mindenkiből lesz olyan példakép, mint Olgi néniből" – fogalmazott.
A tornásznő egykori klubja, a BHSE nevében Gergely István elnök köszöntötte az ünnepeltet. A vízilabdásként olimpiai bajnok sportvezető hangsúlyozta: sportolóként azt tanították neki, hogy mindig előre kell nézni, de sportvezetőként azt is megtanulta, hogy a múltra, a régi bajnokokra is figyelni kell, tanulni kell tőlük. "Ők a mi ékszereink. Klubunk most 70 éves, és azt kívánom, hogy amikor mi leszünk 90 évesek, Olgi nénivel együtt ünnepelhessünk" – mondta.
"Soha nem akartam többet, mint amit elértem, tisztában voltam a képességeimmel. A mai napig tanítok művészi tornát felnőtteknek, szeretném átadni nekik azt az örömöt és boldogságot, amit akkor éreztem, amikor én tornáztam" – mondta köszönetként Tass Olga, mikor felelevenítette, hogy már gyerekkorától kezdve a sport, a mozgás az élete.
Fotók: Róth Tamás